Baku names 12 Armenian militants who committed terrorist acts in Azerbaijan

04.06.2021
Baku names 12 Armenian militants who committed terrorist acts in Azerbaijan

Azerbaycan’da terör eylemleri gerçekleştiren Ermeni silahlı grup üyeleri hakkında dava açıldı.

Göre  Raporu , dava Hakimi başkanlığında Mezar Suçları Bakü Mahkemesi’nde duyulacaktır  Afgan Hacıyev .

Duruşmanın tarihi henüz açıklanmadı.

Bu davada sadece ikisinin ismi bilinen 14 Ermeni terörist suçlanıyor. Bunlar Avakyan Grach Arzumanovich ve Serobyan Gegham Samvelovich. Diğerleri ise Bagasyan Armen Yegizari, Gasparyan Gor Vagramini, Sefilyan Kamo Karenovich, Hakobyan Volodiya Vachagani, Asatryan Gevorg Norairovich, Yengoyan Sisak Grishai, Petrosyan Albert Kamoyevich, Sedrakyan Romik Misakini, Minasyan Aram Garnikovich, Minosyan Vagranovich Materyanovich, Karagranovich Vagranovich .

Azerbaycan topraklarına yasadışı yollardan girdiler, Hocavend bölgesinin Hadrut köyündeki ormanlarda mevzi aldılar ve Azerbaycan askeri personeline ve sivillere karşı terörist, yıkıcı ve diğer suç eylemleri gerçekleştirdiler. Bu silahlı oluşumların üyeleri 26-27 Kasım 2020’de Azerbaycan devlet sınırını yasadışı bir şekilde geçtiler. Organize bir grup olarak Hocavend bölgesinin Hadrut köyünün kuzeybatı kesimindeki ormanda ve diğer alanlarda muharebe pozisyonları aldılar.

İşletmelere, kurumlara ve kuruluşlara veya bireylere yönelik saldırılar, organize patlamalar, işlenen kundaklamalar veya insanların yaşamı ve sağlığı için tehdit oluşturan, önemli maddi hasara neden olabilecek veya diğer sosyal açıdan tehlikeli sonuçlara yol açabilecek diğer terör eylemleri gerçekleştirdiler. , kamu güvenliğini bozmak, halk arasında panik yaratmak veya Azerbaycan devlet makamlarının veya uluslararası kuruluşların karar alma sürecini etkilemek.

Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan’ın 10 Kasım 2020’de yaptığı üçlü açıklamada, ateşkes ilan edilmesinin ardından 13 Aralık 2020’de Devlet Güvenlik Servisi’nin (SSS) terörle mücadele operasyonunda birlik üyeleri silahsızlandırıldı. SSS Soruşturma Daire Başkanlığı tarafından haklarında başlatılan ceza davasına ilişkin ön soruşturma tamamlandı.

Yasadışı silahlı oluşumun üyeleri Avakyan Grach Arzumanovich, Serobyan Gegham Samvelovich ve diğerleri, toplam 14 sanık, Azerbaycan Ceza Kanunu’nun 214.2.1, 214.2.3 maddeleri (örgütlü bir grup veya suç topluluğu tarafından terör; ateşli silahların ve silah olarak kullanılan nesnelerin kullanımı ile), 228.3 (organize bir grup tarafından yasadışı mühimmat, patlayıcı edinimi), 279.2 (silahlı bir grup tarafından işletmelere, departmanlara, kuruluşlara saldırılar) ve 318.2 (organize bir grup tarafından yasadışı sınır geçişi) grup). Soruşturma tamamlandı ve sonuçları, Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcı Yardımcısı tarafından onaylanan iddianame ile birlikte değerlendirilmek üzere mahkemeye sunuldu.